تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - چشمه های پر بخار شهر بپو ژاپن


چشمه های پر بخار شهر بپو ژاپن

بپو (Beppu) شهری است در استان اوئیتا (Oita) در کشور ژاپن. این شهر در جزیره کیوشو (Kyushu) یکی از چهار جزیره شکل دهنده ژاپن واقع شده است. جزیره کیوشو سومین جزیره بزرگ ژاپن، به سبب داشتن فعالیت‌ زمین‌گرمایی زیاد، چشمه‌های آب گرم پرشماری را در خود جای داده است. مشهورترین چشمه‌های  آب گرم این جزیره که از شهرت جهانی برخوردارند در نزدیکی شهر «بپو» قرار دارند. بپو بیش از ۲۹۰۰ چشمه آب گرم دارد که این چشمه‌ها روزانه بیش از ۱۳۰ هزار تن آب داغ را از اعماق زمین به بیرون می‌ریزند. این شهر از حیث برخورداری از چشمه‌های آب گرم طبیعی، پس از  پارک ملی یلوستون آمریکا در جایگاه دوم جهان قرار دارد. بخاری که از چشمه‌های آب گرم این شهر به هوا برمی‌خیزد چنین می‌نماید که گویا تمام شهر دچار آتش‌سوزی شده است.

در میان چشمه‌های آب گرم شهر بپو چشمه‌های داغ و پر بخاری که در زبان ژاپنی «جیگاکوس» یعنی «جهنم» نامیده می‌شوند از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند. بپو هشت جیگاکوس معروف دارد که به خاطر داشتن دمای بسیار بالا به حقیقت شبیه جهنم‌های کوچکی روی زمین هستند. دمای آب در این چشمه‌ها به ۵۰ تا ۹۹/۵ درجه سلسیوس می‌رسد، بنابراین نیازی نیست که یادآوری کنیم این چشمه‌ها عموما برای شنا یا آب‌تنی مناسب نیستند، اما در عین حال از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری ژاپن به‌حساب می‌آیند. در بپو هشت جهنم یا تالاب آبگرم با اسامی جالب وجود دارد که عبارتند از:

چینوکی جیگوکو(جهنم تالاب خون): این چشمه به سبب رنگ قرمز روشنی که دارد به این نام شهرت یافته است. این رنگ بر اثر وجود دو عنصر اکسید آهن و اکسید منیزیم در آب چشمه نمایان شده است.

اومی جیگوکو(جهنم دریا):  آب این تالاب  به رنگ آبی لاجوردی است و زیبایی یک دریای بیکران را دارد. اما بازدیدکنندگان بایستی فکر آب‌تنی در این چشمه را از سر بیرون کنند چرا که حرارت آن به ۹۸ درجه سلسیوس می‌رسد.

اونیشی بوزو جیگوکو(جهنم سرتراشیده): به این دلیل بدین نام خوانده می‌شود که طبق گفته ژاپنی‌ها حباب‌های گِل شکل‌گرفته در این چشمه به سر تراشیده راهبان بودایی شباهت دارد. در کنار این چشمه یک حمام عمومی وجود دارد که دارای چندین استخر شنا است و گردشگران می‌توانند اوقات خوشی را در آن‌جا سپری کنند.

شیراکه جیگوکو(جهنم تالاب سفید): یک تالاب بزرگ است که آب آن به رنگ سفید شیری است. در اطراف این چشمه‌ی آب، یک باغ زیبا و یک آکواریوم طبیعی قدیمی به چشم می‌خورد که ماهیان گوشت‌خوار «پیرانا» در آن پرورش داده می‌شوند.

کامادو جیگوکو(جهنم دیگچه آشپزی): این چشمه دارای چندین تالاب آب گرم است. در ابتدای ورودی این چشمه، تندیس یک اهریمن قرمز رنگ دیده می‌شود که به قول ژاپنی‌ها نگهبان مجموعه است. در این‌جا بازدیدکنندگان می‌توانند از آب خنک شده چشمه بنوشند، دست و پای‌ خود را در آب چشمه بشویند و از تنقلات خوشمزه‌ای که با حرارت آب چشمه پخته یا آب‌پز می‌شود میل کنند.

اونیاما جیگوکو(جهنم کوه شیطانی): دراین چشمه تعداد زیادی کروکودیل پرورش داده می‌شود. تفریح هیجان‌انگیز گردشگران در کنار این چشمه غذا دادن به این جانوران همیشه گرسنه است.

یاما جیگوکو(جهنم کوهستان) : چشمه «کوه جهنم» از چندین تالاب کوچک آب گرم تشکیل شده که بخار انبوهی روی همه آن‌ها را پوشانده است. نزدیک این چشمه یک باغ‌وحش کوچک وجود دارد که در آن حیوانات بزرگ‌جثه در قفس‌های کوچکی نگهداری می‌شوند.

تاتسوماکی جیگوکو (جهنم آبفشان) : هر ۳۰ تا ۴۰ دقیقه یک‌بار، حدود ۶ تا ۱۰ دقیقه آب‌فشانی می‌کند. ارتفاع آب‌فشان این چشمه به ۵۰ متر می‌رسد، اما تخته‌سنگی که بر فراز آن قرار گرفته نمی‌گذارد آب از ارتفاع مشخصی بالاتر برود. حکمت وجود این تخته‌سنگ در بالا سر آب‌فشان این است که از پاشیدن آب داغ به سراسر محوطه و روی گردشگران جلوگیری می‌کند.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ژاپن،
برچسب ها: شهر بپو، چشمه های پربخار شهر بپو، چشمه بپو،

تاریخ : دوشنبه 24 آبان 1395 | 12:32 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات