تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - غار سهولان در مهاباد

غار سهولان در مهاباد

غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران است که در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد - بوکان که به راه برهان معروف است واقع شده است . ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می‌رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می‌رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه‌است. هر چند مردم محلی به این غار لونه كوتر یعنى لانه كبوتر مى گویند. کلمه سهول در زبان محلی کردی به معنای یخ است که شاید وجه تسمیه این غار مربوط به یخ بندان های طولانی زمستانی و خنکای تابستانی آن باشد.

در بدو ورود به درون غار بوى رطوبت همراه با بوى خفیف گوگرد به مشام مى رسد. در سفر آبى درون غار سهولان هر یك از گردشگران پس از دریافت یك جلیقه نجات در قایق ها قرار مى گیرند و حركت آغاز مى شود. نخستین دریاچه پیش روى گردشگران حدود ۲۰۰ متر وسعت دارد كه داراى آبى زلال و صاف است. گردشگران در این سفر با گذشت از دالان هاى تنگ و باریك سه حوضچه آبى بزرگ و كوچك را پشت سر مى گذارند تا به چهارمین و بزرگترین دریاچه برسند. این دریاچه حدود ۵۰۰ مترمربع وسعت دارد و در ۲۵۰ مترى اسكله قرار گرفته و آخرین نقطه اى است كه بازدیدكنندگان بوسیله قایق طى مى كنند. متوسط عمق آب این دریاچه ۲۵ متر است و دالانى با ارتفاعى بیش از ۳۰ متر روى آن قرار گرفته كه از چند تكه صخره عظیم یكپارچه تشكیل شده است.تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش می باشند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده اند.

غار آبی تاریخی سهولان یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهاى طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه هاى طبیعت زیبای آذربایجان غربی بشمار می رود.

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: غار آبی تاریخی سهولان، غار سهولان، غار سهولان مهاباد،

تاریخ : یکشنبه 16 آبان 1395 | 10:20 ق.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات