یزد، شهر خانه‌های تاریخی و بادگیرها، شهری كه یكدستی و یكپارچگی معماری آن را در كمتر شهری در ایران می‌توان پیدا كرد. مردمان یزد عاشق دوچرخه اند و راه رفتن در كوچه پس كوچه های آن بهترین عیش هر مسافری می‌تواند باشد. خانه‌ لاری‌ ها كه در یزد قرار دارد نگینی از مردم لارستان در دل كویر است كه یكی از بناهای ارزشمند شهر یزد می باشد.

خانه لاری ها در یزد

خانه های قدیمی یزد از جمله خانه لاریها با توجه به نوع شغل و تمكن صاحب خانه از دو قسمت تشكیل می شد و هر قسمت عملكرد ویژه خود را داشت. اندرونی به عنوان ماوا و مسكن محارم و بیرونی به اسكان و پذیرایی میهمانان اختصاص داشت. ساخت این بنای با ارزش به زمان قاجار و سال ۱۲۸۶ هجری قمری باز می گردد و قدمتی ۱۵۰ ساله دارد.

خانه لاری ها در یزد

خانه لاری ها متعلق به حاج محمد ابراهیم لاری بوده است كه یكی از تجار برجسته‌ لاری در شهر یزد بوده. بنای خانه لاری ها به وسعت 1700 متر و زیر بنائی معادل 1200 متر مربع را داراست. این بنا با توجه به سبك كّلی منازل اعیانی عصر خود ساخته شده كه سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شده است.  درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاقهای آئینه كاری و نقاشی شده آن یكی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است.

خانه لاری ها در یزد

خانه لاری ها، خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی كه حیاط در مركز و قسمت های اعیان نشین به صورت چهار فصل در پیرامون  حیاط. از ضلع شرقی كه شامل اتاق آیینه مطبخ سرداب و سایر فضاهاست به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شد. همچنین از قسمت شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شد كه شامل تالار و بادگیر است.

در خانه اعیان، معمولا برای تفنن، فضایی هنری ایجاد می كردند كه تزیینات این فضا به وسیله آیینه كاری یا گچبری انجام می گرفت. اتاق آیینه كاری خانه لاریها حدود پنجاه یا شصت سال پیش ساخته شده است.

خانه لاری ها در یزد

در سال ۱۳۶۳ این بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی یزد از صاحبش كه در آن زمان آقای علی یزدی‌ نژاد بود خریداری و مرمت شد و به عنوان محل اداره میراث مورد استفاده قرار گرفت. ولی این خانه اكنون محل « موزه اسناد و مدارك » است.

خانه‌ لاری‌ ها از یك حیاط اصلی یك حیاط میانی و یك حیاط كوچك و مجموعه‌ ای از ایوان‌ ها، تالارها، اتاق‌ ها و یك سر در و هشتی برخوردار است. هشتی در فاصله‌ ای بین دو حیاط تعبیه شده است كه به هر دو حیاط به یك اندازه دسترسی دارد.

خانه لاری ها در یزد

این خانه در خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت كلاه فرنگی واقع شده و این اثر در تاریخ 24 بهمن 1375 با شماره ثبت 1837 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: خانه لاری ها در یزد، یزد، جاذبه های گردشگری یزد،

تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 05:29 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات