روستای اورامانات كردستان

به دلیل اینكه طراحی و نوع ساخت‌وساز خانه‌ها در  روستای اورامانات به سبك روستای ماسوله است كارشناسان لقب هزار ماسوله را به این دهكده داده‌اند. .هورامان یا اورامان، این روستای زیبا با معماری دیدنی اش، در جنوب شرقی استان كردستان قرار گرفته است.

«اورامانات تخت» از دیگر دهكده‌های تاریخی كشور ایران است كه در ناحیه‌ی جنوب‌شرقی شهرستان مریوان، از توابع استان كردستان واقع‌شده است و پیشینه‌ای نزدیك به ۱۰۰۰ سال دارد.  نام این روستا از دو بخش «اورا» و «مان» تشكیل شده، كه در لغت به معنی «سرزمین اهورا» است. البته در بعضی موارد این نام را «جایگاه خورشید» نیز معنی كرده اند.

روستای اورامانات كردستان

روستای اورامانات تخت جزو یكی دیگر از زیبا‌ترین مناطق كوهستانی ایران به‌حساب می‌آید و رودخانه‌های سیروان و لیله كه از میان این دهكده می‌گذرند، طراوت و شادابی را به این ناحیه هدیه می‌دهند. این ۲ رودخانه در منطقه‌ای از مرز مشترك كشور ایران و عراق، كه به «دروله» معروف است به یكدیگر متصل می‌شوند. همچنین می‌توان از چشمه‌ی «بل» سخن گفت كه در نوع خودش بی‌نظیر است.

این دهكده‌ی زیبا علاوه بر كوهستانی بودنش، جنگل‌های بزرگ و سرسبزی دارد و درختانی نظیر بلوط، زالزالك و گلابی وحشی در این جنگل‌ها قد علم كرده و زیبایی این منطقه را ۲ چندان كرده‌اند. به نظر می‌رسد مردم اهالی این منطقه از قدیم تابه‌حال، برای گرم كردن خانه‌ها و طبخ غذا از چوب درخت‌های این جنگل‌ها استفاده می‌كنند.

روستای اورامانات كردستان

روستای اورامانات تخت از ۲ قسمت كوچك و بزرگ تشكیل‌شده است. قسمت كوچك‌ مربوط به شهر حلبچه از توابع كشور عراق است و قسمت بزرگ جزو استان‌های كرمانشاه و كردستان ایران محسوب می‌شود. برخی از مردم روستای اورامانات تخت شهرهایی چون تهران، مریوان، سنندج، حلبچه، جوانرود، كامیاران، روانسر و كرمانشاه را محل سكونت خود قرار داده‌اند. این دهكده‌ی تاریخی در اصل از ۳ قسمت به نام‌های هورامان تخت، ژاورو و لهون تشكیل‌شده است.

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: روستای اورامانات كردستان، كردستان، جاذبه های گردشگری كردستان،

تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 05:12 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic