تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - كوه های مریخی چابهار

یكی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان كه به دلیل عدم معرفی، كمتر مورد بازدید قرار گرفته‌اند، جاده ای كه شما را به كوه های مریخی می رساند. بعد ازچابهار حدود 40 تا 50 كیلومتر به سمت بندرگواتر، كوههایی در سمت چپ جاده نمایان می‌شود كه به كوههای مینیاتوری یا مریخی معروفند.

كوه های مریخی چابهار جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت ایران هستند كه تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می كنند. این كوه ها در زبان محلی به كالانی یا آریا شهرت دارند. زمانی كه در كنار جاده چشممان به این شگفتی زیبای طبیعت می افتد گویی سیاره ای دیگر پیش رویمان قرار دارد و به راحتی می توانیم آن را لمس كنیم...


كوه‌های مریخی، رشته كوهی با رنگی بین سفید و طوسی است كه ده ها كیلومتر به سمت شرق امتداد دارد. این كوه ها كه قدمتشان به ۴ تا ۵ میلیون سال قبل باز می گردد، با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند. این رشته كوه، كوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است. در جایی شاهد كوه های ۵ متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از ۱۰۰ متر هم تجاوز می كند. جالب ترین نكته ی این كوه ها سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای كه برای بالا رفتن از آنها باید تجربه ی صخره نوردی داشته باشید.

كوه‌های مریخی مناظری از كوههای كره ماه را برای انسان تداعی می‌كنند و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص كوهها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است كه گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر كشیده است. این كوه‌ها كه چاك چاك هستند و شكل‌های نامانوس دارند و فاقد پوشش گیاهی هستند و به خاطر غیرعادی بودن‌شان، در سال‌های اخیر و در میان گردشگران، به كوه‌های مریخی شهرت یافته‌اند، نمونه‌های بدبوم (بدلند)هستند كه پدیده بوم‌شناختی ویژه‌ای است.

رشته كوه‌های مریخی كه فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیم‌گر یك جاذبه طبیعی زیبا باشد. این كوه‌ها در زمان‌های گذشته به زیرخروارها خاك مدفون بوده و امروزه با گذشت زمان‏، مشاهده می‌شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی‏، خاك‌ها از روی آنها به دامنه‌ها ریخته شده و چهره اصلی این كوه‌ها نمایان شده است.

كوه های مریخی  از منحصربه فردترین كوه های ایران می باشد كه درلیست مراكزدیدنی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده و در بین گردشگران خارجی و داخلی شناخته شده هستند. این منطقه قبلا زیر آب بوده، وجود انواع فسیل های حیوانات دریایی كه در میان این كوه ها قابل دیدن است ثابت می كند.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: كوه های مریخی چابهار، جاذبه های گردشگری چابهار،

تاریخ : شنبه 11 شهریور 1396 | 12:37 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات