قره كلیسا یا كلیسای تاریخی طاطائوس یكی از جاذبه های گردشگری شمال غرب ایران  است. قره كلیسا در شمال ‌شرق شهرستان چالدران و جنوب ماكو از توابع استان آذربایجان‌غربی واقع شده است. كلیسایی كه هم ثبت اثر ملی شده است و هم توسط یونسكو به ثبت جهانی رسیده است.

قره كلیسا دارای ویژگی خاص معماری ارمنی بوده و از نظر حجم و تكنیك یكی از با ارزش ترین آثار تاریخی كشور محسوب می شود.  قره كلیسا ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. تكنیك و حجم‌پردازی در بنای قره كلیسا در نوبه خود، از كم نظیرترین پرداخت‌های هنرهای تجسمی است. برج ناقوس این كلیسا به زیباترین شكل طراحی شده است كه متاسفانه عملیات بازسازی آن در دوره قاجاریه ناقص مانده است و تنها در یك طبقه خلاصه می شود. براساس برخی منابع، گویا قرار بوده است دو طبقه دیگر نیز به این برج ناقوس اضافه شود.


قره كلیسا اولین كلیسای جهان است كه بر مقبره طادی مقدس و 3۵۰۰ نفر از پیروان این دین در زمان اشكانیان در چالدران بنا شده و از همین رو نهمین اثر كشور در ردیف آثار جهانی است . قدمت قره كلیسا به روایت خورناستی مورخه ارمنه به اوایل دوره مسیحیت می‌رسد. قره در زبان آذری به معنای سیاه است و وجه تسمیه این نام سیاه بودن قسمتی از كلیسا است. ظاهراً ساختمان اصلی كلیسا تماما از سنگ های سیاه ساخته شده كه پس از بازسازی قسمتی از سنگ ها به وسیله سنگ های سفید جایگزین شده است.

ارامنه هر سال در روزهای آخر تیرماه و هفته اول مرداد ماه كه مصادف با قتل تادی مقدس و پیروان مسیحی او است در قره كلیسا مراسم خاصی بر پا می‌دارند. این كلیسا از معتبرترین و پرنقش و نگارترین كلیساهای ایران است و از شهرت جهانی برخوردار است. در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن میلادی ارمنیان جهان برای زیارت كلیسای طاطائوس مقدس به ایران می‌آیند كه به همراه آنها تعدادی از سفرای كشورهای مسیحی در ایران نیز در مراسم زیارت كلیسای طاطائوس شركت می‌كنند. همچنین از شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اصفهان، قزوین و... به صورت گروهی و خانوادگی به قره كلیسا می آیند. علاوه بر ارمنیان، خانواده هایی از آشوریان و به ندرت خانواده های كاتولیك هم در این جشن شركت می كنند.

قره كلیسا یا كلیسای طاطاووس از اماكن مذهبی ارامنه ایران است كه چندین بار در ادوار مختلف تخریب و مجدداً بازسازی شده است. نخستین بار هنگام حمله چنگیزمغول بخش وسیعی از قره‌كلیسا تخریب شد، اما در زمان حكومت هلاكوخان، این كلیسا به همت ”خواجه نصیرالدین طوسی“ مرمت گردید.

در سال 1319 میلادی نیز پس از وقوع زلزله‌ای سنگین، دوباره ویران گردید كه ده سال بعد (1329 میلادی) توسط زكریای قدیس تعمیر و بازسازی گردید. همچنین در سال 1691 میلادی با سنگ‌های سیاه، در سال 1810 میلادی از سوی ”سیمون بزنونی“ اسـقف مـاكو بـا سنگ‌های سفید و در زمان حكومت قاجاریه از سوی”عباس میرزا“ ولیعهد تعمیر و تزیین گردید.

بخش سیاه قره كلیسا تزیینات كمی دارد و در واقع در بازسازی كه از سوی اسقف زاكاریا صورت گرفته است، وی با تعدادی سنگ سفید نقوش هندسی را روی طوق گنبد كلیسای قدیمی یا سیاه ایجاد می كند اما در مقابل این امر تزیینات بخش سفید در نقطه مقابل تزیینات بخش سیاه قرار می گیرد تا شاهكارهایی در زمینه تزیینات یك بنای تاریخی در قره كلیسا خلق شود.

كلیسای سیاه در بخش خارجی دارای طرحهای زیبایی مانند گردونه خورشید و بقایای حجاریهایی از بنای اولیه كلیساست اما در بخش كلیسای سفید حجاری های ارزشمند فراوانی به صورت تصاویر انسان، نقوش گل و بوته، اشكال حیوانات و موتیفهای تزیینی زیادی دارد كه ملهم از عقاید مذهبی و هنر روزگار خویش است.

وجود اثر جهانی قره كلیسا و مقبره سیدصدرالدین وزیر شاه اسماعیل صفوی و شهدای جنگ چالدران و دیگر آثار تاریخی در این شهرستان سبب شده است كه چالدران به عنوان یك منطقه گردشگری همه ساله شاهد حضور جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی باشد.

مسیر دسترسی: فاصله این روستا با شهر سیه‌چشمه 20 كیلومتر است و از طریق جاده آسفالت شهر سیه چشمه ـ شوط، قابل دسترسی می‌باشد.

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: قره كلیسا در چالدران، جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی،

تاریخ : شنبه 11 شهریور 1396 | 01:14 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات