تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - ییلاق جهان‌نما در استان گلستان

منطقه حفاظت شده "جهان نما"در استان گلستان با وسعتی بیش از ۳۰ هزار هكتار در جنوب شرقی شهرستان كردكوی واقع شده است. این منطقه با وجود دهكده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است. چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.


اگر حس می‌كنید از این همه هیاهوی زندگی خسته شده‌اید و دوست دارید تا چند روزی در آرامش كامل سپری كنید، راهتان را به سمت ییلاق جهان‌نما در استان گلستان كج كنید. اینجا یك جورهایی آخر دنیاست. اگر روزی دلتان خواست جایی بروید كه از هر چه سر و صداست دور باشد و اصلا تلویزیون هم آنجا نباشد به دهكده زیبا و ییلاقی جهان نما بروید. دهكده ییلاقی جهان نما بسیار زیبا و بكر است.

این روستا در ۶۰ كیلومتری شهرستان كردكوی قرار گرفته است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وكشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی كوچك از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود. همچنین وجود برج ‪ ۳۵متری رادكان معروف به "میل رادكان" درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان كرده است. این منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوی واقع است، گفته می‌شود مدفن یكی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.

از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما كوهستانی بوده، اینجا هر چیزی كه یك طبیعت دوست، از یك طبیعت بكر و بی‌نظیر انتظار دارد را در دل خود قرار داده، از رودخانه و آبشار تا خانه‌های ییلاقی با سقف‌های شیبدار رنگی كه چه در تابستان و چه در زمستان، در پوششی از مه غرق می‌شوند.

یكی دیگر از دیدنی‌های ییلاق جهان‌نما، آبشار زیارت است كه در حدود پنج كیلومتری روستای زیارت در شمال شرقی منطقه قرار دارد. در این دهكده، پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد اما یكی از بهترین آنها، گیاهزبان درقفا است كه رنگ‌های متنوع و زیبایی دارد. همچنین اگر كمی خوش شانس باشید، در آنجا می‌توانید خرس قهوه‌ای را هم ببینید.

جهان‌نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیركان قرار گرفته كه این بخش جنگل‌های شمال كشور را در برگرفته است. پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است. مهمترین گونه‌های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروكوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بید، هفت كول، نمدار، سیاه‌تلو وگونه‌های علفی وبوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوك، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شكرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبك و درمنه است.

این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های كمیاب و درمعرض خطر است كه برخی گونه‌های مهم آن خرس قهوه‌ای، روباه، شوكا، خوك وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ است. پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیباییها بوده كه از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، كبك، تیهو، بلدرچین، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توكا می‌باشد.

متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ۴۵۰ میلی لیتر اعلام شده است. براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنكی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یكی از عوامل تلطیف هواست.

لازم به ذكر است میل رادكان، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهاركوه، دهكده‌های ییلاقی درازنو و جهان نما و پارك جنگلی امام رضا(ع) از دیگر مناطق گردشگری شهرستان كردكوی است. همچنین وجود دهكده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

مسیر دسترسی: كردكوی به سمت پارك جنگلی كردكوی روستای درازنو و رادكان و حاجی آباد و دهكده ییلاقی جهان نما. این جاده 70 كیلومتر است كه 30 كیلومتر آن خاكی است و بهتر است با ماشین مخصوص بروید. یك راه دیگر هم از دامغان دارد: دامغان- چشمه علی- دیباج– چمن ساور– حاجی آباد.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: ییلاق جهان‌نما در استان گلستان، جاذبه های گردشگری گلستان،

تاریخ : شنبه 11 شهریور 1396 | 01:08 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات