تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - آبشار شوی دزفول

آبشار شوی در استان خوزستان در رشته‌كوه‌های زاگرس و در آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول واقع شده است، و با فاصله اندكی از استان لرستان و در بین كوههای سرتنگ شوی قرار دارد.

آبشار شوی دارای  ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر است كه بعد از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. آبشار شوی پس از عبور از كوه‌ها و دره‌ها، به رود دز به شهر زیبای دزفول در استان خوزستان می‌ریزد.


آبشار شوی یكی از زیباترین و بزرگترین آبشارهای  ایران است كه در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. قرارگیری این آبشار در نزدیكی مرز استان خوزستان لرستان،باعث شده هر دو آن را از جاذبه های گردشگری استان خود می دانند, در صورتی كه موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذكر قرارگیری این آبشار در دزفول درجلد ششم از جغرافیای ایران ، قرار گیری آن در استان خوزستان را محرز می كند.

آبشار شوی در بهار دارای طبیعتی سرسبز و بسیار زیباست،  پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشكیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، كیكم و بلوط است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده‌است. همچنین این منطقه زیستگاه غنی از جمله حیات وحش چون كل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی است و پوشیده از درختان زاگرس از جمله بلوط است.

یكی از خصوصیات آبشار شوی این است كه تا چند صد متری آبشار هیچ نشان و خبری از آبشار نیست وبعد از عبور از یك پیچ در منطقه ای كوهستانی با شیبهای تند به یكباره از پیچی عبور می كنید و آبشاری فوق العاده زیبا و با شكوه را در برابر خود می بینید و این هم شاید یكی دیگر از چشم بندی های طبیعت است كه شكوه خود را به یكباره به نمایش می گذارد .

در نزدیكی این آبشار, آبشار بزرگ دیگری وجود دارد كه گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود كه به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است .

بهترین زمان برای رفتن به شوی، اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینكه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در اواخر بهار و تابستان هوای گرمی دارد ولی در ارتفاعات و در پای آبشار هوا خنك و سرد است ولی چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد بنابراین در مسیر پیاده روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول ، سه آبشار كوچكتر با ارتفاع هایی بین ۵ تا ۲۰ متر ، قبل از رسیدن به آن قرار دارند كه این مسیر را برای عابران بسیار فرحبخش می نماید.

برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد : مسیر اول از سمت منطقه سردشت دزفول و پیر چل و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ شهرستان اندیمشك می باشد در نزدیكی این آبشار, آبشار بزرگ دیگری وجود دارد كه گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود كه به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است .

یكی از دلایل اصلی كه باعث شده است آبشار شوی بكر و دست نخورده باقی بماند سختی مسیر راه آن است و اینكه مسیر هم طولانی است و باید پیاده پیموده شود. به همین خاطر باعث شده كه این منطقه زیبا تمیز و پاك باقی بماند. اخیرا تلاش هایی برای بهبود مسیر دسترسی به این آبشار صورت گرفته است.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: آبشار شوی دزفول، جاذبه های گردشگری خوزستان،

تاریخ : دوشنبه 6 شهریور 1396 | 03:43 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات