تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - موزه واتیكان

یكی از جاذبه‌های منحصر به فرد رم، قرار گرفتن شهر واتیكان بالای تپه‌ای در مركز رم است. شهر واتیكان به وسیله‌ی پاپ، رهبر كاتولیك‌های جهان، هدایت می‌شود و دولت مستقلی‌ دارد. واتیكان مركز مذهبی كاتولیك های جهان در دل شهر رم می باشد.


میدان سن پیترو و عظمتش با ستون‌های عظیم و فضای بزرگش و صلیب وسط میدان كه مطالبی از صلیب مقدس رویش حكاكی شده است در واتیكان بیش از هرچیزی به چشم می‌آید. در برخی اعیاد و موقعیت‌های خاص، پاپ در بالای بالكنی رو به همین میدان حضور می‌یابد و اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در یكی از همین مناسبت‌ها رهبر كاتولیك‌های جهان را نیز ببینید.

موزه واتیكان یكی از جذاب‌ترین موزه‌های دنیا در نزدیكی كلیسای سنت پیتر قرار دارد كه صف‌های عجیب و غریب موزه‌ی واتیكان و تعداد توریست‌ها یكی از شاخصه‌های معروف شهر واتیكان است. پس از وارد شدن به موزه‌ی واتیكان، مقبره‌ی تمام پاپ‌های گذشته، كلیسای كوچك سیستین با سقفی اعجاب انگیز، پوشیده از نقاشی‌های مذهبی (از جمله نقاشی معروف آفرینش آدم، داستان زندگی حضرت موسی و حضرت عیسی اثر میكل آنژ) نیز از آثار مهمی است كه می‌توان دید.

موزه واتیكان را در قرن شانزدهم (سال 1506 میلادی) پاپ ژولیوس دوم تأسیس كرد. در موزه‌ واتیكان بیش از هرجای دیگری در جهان آثار برهنه وجود دارد. این موزه  شامل چند مجموعه موزه‌ است و از بخش‌های متنوعی تشكیل شده و آثاری از تمدن‌های مختلف در بر دارد. بخش تاریخی موزه واتیكان نیز در سال 1973پایه‌گذاری شد كه دربرگیرنده مجموعه‌ای از پرتره‌ های پاپی و اشیاء سپاه نظامی پاپی و هم چنین اشیایی برای مراسم و تشریفات خاص است كه دیگر استفاده نمی‌ شود. موزه اتومبیل و كالسكه نیز بخشی از موزه تاریخی واتیكان است. در موزه واتیكان نیز آثاری از تمدن پارسی وجود دارد. در این موزه همچنین سه كره جهان مربوط به سال‌های 1560 تا 1800 وجود دارد كه اگرچه در آنها همچون سایر نقشه‌های قرون 16 و 17قاره آمریكا و اقیانوسیه وجود ندارند اما در هر سه كره نقشه ایران با نام پارس و معادل لاتین خلیج فارس( سینوس پرسی) وجود دارد. یك نقشه روی چرم نیز وجود دارد كه كار هنرمند لئوناردو داوینچی است و نام ایران را با نام امپراتوری پارس دارد.

 

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایتالیا،
برچسب ها: موزه واتیكان، جاذبه های گردشگری ایتالیا،

تاریخ : دوشنبه 6 شهریور 1396 | 03:24 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات