آبشار فدامی داراب، چشمه ای كه در دل گرمای سوزان از دل كوه می جوشد. این آبشار در فاصله 130 كیلومتری جنوب شرق داراب، در نزدیكی شهر فدامی و در ارتفاع حدود ٨٠٠ متری از سطح دریا قرار دارد.

چشمه ی فدامی پس از آنكه حوضچه ای به عمق حدود 20 متر را پر كرد سر ریز می كند. این چشمه حدود یك متر مكعب در ثانیه آبدهی دارد و پس از گذر از بستر یك كیلومتری به پرتگاهی می رسد كه هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشكیل می دهد.

آبشار فدامی به عنوان منحصر به فردترین آبشار ایران مطرح است.یكی از وی‍ژگیهای آن وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است كه در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند.


از ویژگی های ارزشمند آبشار فدامی ، دایمی و شیرین بودن آب آن است كه با توجه به موسمی و شور بودن اكثر آبهای جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است و در اصل آب شـُرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین می كند. آبشار زیبای فدامی با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می كاهد.  آبشار شیرین بین 12 تا 20 متر ارتفاع دارد و ارتفاع آبشار شور فدامی كه در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است. قابل توجه است كه در گذشته آبشار فدامی عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد و عرض آن  به 800 متر می رسید ولی امروزه به دلیل خشكسالی و استفاده بی رویه كشاورزان بالادست به 200 متر رسیده است.

در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ بوجود آمده و در بالای آن پوششی متراكم از گیاهان بلند و نیزار دیده می شود. وجود نخل های خودرو در كنار آبشار به زیبایی آن افزوده است. نكته قابل توجه، اینكه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنك و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعكس آب شیرین دارد.

تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشكال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت های ژئوفیزیكی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، كانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمكی و خاك های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه های این منطقه زیباست.

آبشار فدامی یكی از تفرجگاه های زیباست كه با منظره ای زیبا و دل انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می دهد و هر ساله میزبان تعداد زیادی از علاقمندان به طبیعت است.

آدرس: 130 كیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: آبشار فدامی داراب، جاذبه های گردشگری استان فارس،

تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 | 03:22 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic