آبشار آسیاب خرابه یا خَراب دَییرمان یكی از زیباترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی است كه در شهرستان جلفا و درنزدیكی مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده‌است.

آبشار آسیاب خرابه با ارتفاع آبشار اصلی حدود 10 متر و مساحت محوطه 200 مترمربع در حدود ۲۷ كیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ كیلومتری روستای مینجان آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته است.


آسیاب‌خرابه، آسیابی آبی بود كه سال‌ها پیش مورد استفاده مردم منطقه قرار می‌گرفت، اما امروزه به علت تخریب بخش های عمده آن كاربردی ندارد و از این رو به «آسیاب‌خرابه» معروف است.

آسیاب‌خرابه از آبشارهای كوچك و بزرگ تشكیل شده كه از بالای كوه به سمت پایین آن سرازیر می‌شود و  آب این آبشارها از چشمه‌های متعدد موجود در بالای آسیاب كه از كوه كیامكی سرچشمه می‌گیرد، تأمین می‌شود. تمام سطوح دیواره های آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر زیبا و دل انگیز را پدید آورده است. در اطراف چشمه‌ای كه در آسیاب خرابه قرار دارد، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده است كه چشم‌اندازی دلپذیر به وجود آورده‌اند و در سمت راست دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است.

این منطقه چشمه ای دارد كه آب آن از كوه كیامكی تامین می شود. در اطراف چشمه، درختان انجیر روییده اند، و منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده اند. آب پس از تبدیل به آبشاری بسیار زیبا، ته دره به یك رشته جویبار می پیوندد و به سوی شمال دره جریان می یابد. در سمت راست ته دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است.

صدها آبشار كوچك و بزرگ و صدای یكنواخت ریزش آب، چشم انداز بدیع و هوای خنك، همه در كنار ه باعث شده كه این منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب كند.

برای رسیدن به آبشار آسیاب خرابه باید از جاده مرند-جلفا به هادیشهر (علمدارگرگر) وارد شد و با عبور از یك جاده خاكی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یك جاده فرعی، به دره ای باصفا رسید كه محل آسیاب خرابه است. از تبریز تا جاده فرعی جلفا به علمدار 106 كیلومتر است. از علمدار تا آسیاب خرابه 27 كیلومتر راه خاكی است.

 

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: آبشار آسیاب خرابه جلفا، جلفا، جاذبه های جلفا،

تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 | 03:15 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات