كلیسای سنت استپانوس، در استان آذربایجان شرقی و در ۱۷ كیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ كیلومتری كرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام قزل وانك (صومعه سرخ) قرار گرفته‌ و در تعطیلات و فصول گرم سال پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است.

كلیسای سنت استپانوس ، یا كلیسای استفانوس مقدس در سده نهم میلادی ساخته شده‌است و دومین كلیسای مهم ارامنه ایران است كه از نظر اهمیت بعد از قره ‌كلیسا قرار می‌گیرد. این كلیسا به دلیل وقوع زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود كه در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

سنت استپانوس برگرفته شده از نام استپانوس ( یا همان استفان در زبان ارمنی) شهید اول راه مسیحیت است كه كلیساهای متعددی با همین نام در اغلب كشورهای جهان وجود دارد. همچنین به دلیل متروكه بودن محل، به خارابا كلیسا نیز شهرت دارد. این كلیسا در واقع به شاخه مسیحیان گریگوری (پیروان گریگور روشنگر) كه ساكن ارمنستان هستند تعلق دارد كه در یك روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطه گردهم می‌آیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسك خاص خود را به‌جای آورند.

كلیه محوطه كلیسا در قلب كوه‌ها و در میان طبیعت سبز منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است. این كلیسا در دل درختان سر به فلك كشیده اطرافش با آب و هوایی بسیار دلپذیر در كناره ارس شاهكاری در هنر معماری است، اخیرا كارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی مرمت بنا، بقایای استخوان هایی را در میان دو طاق كلیسا شناسایی كرده اند. علاوه بر بقایای استخوانی چند تكه تخته مربوط به جعبه های نگهداری این استخوان ها، چند تكه پارچه زرد و آجری، تكه های موم، گل اخرا و دانه های كندر نیز در این محوطه شناسایی شده است.

سنت استپانوس در محوطه ای محصور از درختان و دره سرسبزی واقع شده و حصاری سنگی كه بنا را احاطه نموده، بارویی است بلند با هفت برج نگهبانی و پنچ پشت بند استوانه ای سنگی شبیه دژهای مستحكم دوره ساسانی و قرون اولیه اسلام است. دروازه این بارو در وسط غربی تعبیه شده و دارای دربی چوبی و آهن كوبی شده می باشد. در پایه های طرفین و طاق جناغی آن سنگ تراش با حجاری های ظریف به كار رفته و نقش برجسته ای از حضرت مریم (ع) و حضرت عیسی (ع) كه در پیشانی طاقنمای آن به چشم می خورد.

این اثر تاریخی در ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شماره ثبت ۴۲۹ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است و به دلیل قدمت و سابقه تاریخی و مذهبی و شیوه معماری منحصر به فرد اثر در سال ۱۳۸۶ همراه با كلیساهای دیگر در استان آذربایجان، در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید.

كلیسای سنت استپانوس با توجه به منحصر به فرد بودن موقعیت، معماری و ارزش تاریخی و مذهبی، یكی از بهترین پیشنهادات برای سفر تابستانی است.

منبع: سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: كلیسای سنت استپانوس در جلفا، جلفا، جاذبه های جلفا،

تاریخ : شنبه 28 مرداد 1396 | 03:09 ب.ظ | نویسنده : گروه طراحی پشتیبان وب | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic