تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - دره ستاره ها مكانی عجیب در قشم

دره ستاره ها یا ژئو پاركِ دره ستارگان قشم؛ این دره یكی از ژئوسایت های جزیره قشم است كه در پنج كیلومتری  جنوب جزیره قشم و بعد از روستای "بركه خلف” قرار دارد.


این دره كه در شمال روستای خلف قرار گرفته، دارای قدمتی در حدود دو میلیون سال یعنی مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیك است و بر اثر فرسایش، شاهكاری چنین بی بدیل در جزیره قشم خلق شده است. در گوشه و كنار ستون ها و دره ستاره ها راه هاى تنگ، باریك و گاه پهن و وسیعی به چشم می خورد كه با نظم خاص خود گردشگر را مبهوت خود می كند.

منظره های این دره آنقدر تماشایی و جالب است كه باعث شده به عنوان بخشی از ژئوپارك جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسكو به ثبت برسد. (ژئو پارك قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى تنها ژئو پارك منطقه خاورمیانه است).

دره ستاره ها محلی برای شیفته گان پدیده های آسمانی است كه شب هنگام به دور از داستان های خیال انگیز تسخیر دره توسط ارواح از بام تندیس ها، اجرام و پدیده های آسمانی را رصد كنند. شب ها این منطقه، بسیار تماشایی و تعمق برانگیز است. شب های بسیار دلنشین و خاطره انگیزی دارد كه سكوت و آرامشی دره را دربر می گیرد و ستارگان تا سرحد امكان به زمین نزدیك می شوند و انگار برای جشنی بزرگ زمین را چراغانی كرده اند و جلوه ای خیره كننده و بدیع به این ناحیه می بخشند.

مردم این منطقه كه در گویش محلی به این منطقه “استار اوتیده ” می گویند و عقیده دارند كه اینجا محل برخورد شهاب سنگی از آسمان به زمین بوده و باعث خلق این مناظر شده و شگفتی سنگ های غول آسای این دره به خاطر برخورد همین ستاره است! ماندن در این نقطه از جزیره پس از غروب آفتاب برای اهالی نگران كننده و دلهره آور است، چون می پندارند با سكوت شب موجودات فرازمینی در این دره گردهم می آیند.

دره ای كه محل گذر ارواح است؛ ارواح شب ها به اینجا می  آیند!  داستان های وهم انگیزی درباره این دره كه شبیه عمارتی ویران شده با دالان های تو در تو و شكاف ها و حفره های بسیار است؛ صداهایی كه بر اثر وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه لای ستون ها و حفره های این دره ایجاد می شود باعث شده تا برخی از اهالی به این باور برسند كه شب ها در هنگام تاریكی هوا، ارواح و اجنه به این محل می آیند و در لابه لای این ستون ها رفت و آمد می كنند و به همین خاطر اهالی شب ها به دره ستاره ها نمی روند. به طوریكه با تاریك شدن هوا گذرشان به این دره نمی افتد و معمولا با لبخند مسافران غریبه را برای رفتن به این دره در تاریكی منصرف می كنند و می گویند: اجنه و ارواح شب ها به آن رفت وآمد دارند.( البته هیچ دلیل علمی برای اثبات آن وجود ندارد و این باورها حقیقت نداشته است.)

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: دره ستاره ها، طبیعت گردی در قشم، قشم،

تاریخ : پنجشنبه 23 دی 1395 | 12:44 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات