تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - گورستان جن

این گورستان خاموش و مرموز، در روستای باستانی تیس  با قدمت 2300 سال نزدیك شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

در این روستا، اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با رازآمیزی و سكوت طبیعت و آثار باستانی به جای مانده، گره خورده و گورستان جن كه بلوچ‌ها به آن جن سنط هم می‌گویند، یكی از همین راز‌هاست.

گورستان جن با سنگ‌های عظیم الجثه‌اش، مكانی فوق العاده جالب برای ماجراجویانی است كه به دنیای ماوراالطبیعه علاقه دارند. گورستان جن یا همان جن سنط جایی است كه سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی دارد و این قبرها، افراد بومی آن منطقه را به این باور رسانده كه این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

در این گورستان قبرها كنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده اند كه این شیوه حفاری سوال‌های زیادی را به وجود آورده كه چه كسانی این گورها را حفر كرده اند یا چرا سطح سنگی را برای حفر كردن انتخاب كردند یا اینكه با چه وسیله توانستند روی سطح سنگی، گورها را حفر كنند. امروزه كندن سطح سنگی را با وسایل ابتدایی به سختی می‌شود انجام داد شاید به همین دلیل است كه مردم محلی حفر این گورها را به نیروی مافوق بشر نسبت می‌دادند.

این گورستان عجیب روی تپه‌ای كم ارتفاع در پای كوه پیل بند قرار گرفته است. كنار همین گورستان كه به قبرستان شماره 1 تیس مشهور است، قبرستان مردم روستا هم قرار دارد، اما گورهای این قبرستان بر سطح خاكی نرم حفر شدند.مردم این روستا با اینكه مردگان خودشان را در این گورستان دفن می‌كنند، خیلی مراقبند كه شب گذرشان به گورستان جن‌ها نیفتد.چون بومی‌های این روستا معتقدند كه وقتی هوا تاریك می‌شود جن‌ها بر سر مردگان خودشان مویه می‌كنند و هر كسی كه شبانه گذرش به این گورستان افتاد مورد نفرین جن‌ها قرار می‌گیرد و بعد از چند روز با عذابی سخت می‌میرد.

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: راهنمای گردشگری ایران، ایرانگردی، گورستان جن،

تاریخ : پنجشنبه 16 دی 1395 | 10:24 ق.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات