تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - مسجد آقا بزرگ كاشان

مسجد آقا بزرگ كاشان از باشكوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران می­باشد كه در خیابان فاضل نراقی كاشان واقع شده است.گنبد با عظمت، زیبایی نقوش، آیات قرآنی و كاشی های الوان، قوس ها، گچبری در كتیبه ها و گلدسته های متقارن از زیبایی های شگفت انگیز این مسجد است.

ساختمان اصلی بنا و گنبد و بارگاه با شكوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بی نظیر، یكی از بناهای مهم ایرانی اسلامی بشمار می رود. در حقیقت این بنا مجموعه ای از هنرهای آجر كاری، كاشی كاری، گچ بری، كتیبه های نفیس گچی و كاشی، كتیبه نویسی، خطاطی ثلث و نستعلیق و مقرنس كاری و نقاشی می باشد.

نقاشی این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است و كتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس كاشان از جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی)، محمد حسین (جد خاندان ادیب) و بسلمه های طغری توسط سید صادق كاشانی نوشته شده است.

مسجد آقا بزرگ كاشان موسوم به عروس مساجد خاورمیانه یكی از آثار تاریخی برجسته این شهرستان در نمایش تكامل هنر در قلمرو مكتب است. معماری این مسجد تلاقی دین و هنر و نمایانگر عشق هنرمند به معبودش است. تمامی بنا با آجر ساخته شده و تزئینات بكار رفته در آن جذابیت خاصی به این بنا بخشیده است. همه اجزا و عناصر معماری مسجد آقا بزرگ نمایش كثرت در وحدت است به گونه ای كه انسان را مجذوب و محصور خود می كند.

این مسجد دارای سه شبستان می باشد و نكته مهم و قابل توجه در این محل تلفیق مسجد و مدرسه است. مسجد و مدرسه آقا بزرگ كاشان دارای سردر زیبایی است كه سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزئین یافته. روی درب ورودی تعدادی میخ در آن به كار رفته شده كه تعداد آنها در دولنگه درب دقیقا 6666 عدد به تعداد آیات قرآن كریم می باشد.

ساختمان این بنا با سرمایه شخصی به نام حاج محمد تقی خانبان برای اقامه نماز جماعت و درس و بحث داماد خود، ملا مهدی نراقی دوم ملقب به آقابزرگ بنا شده و به این نام معروف شده است. شروع ساخت مسجد آقا بزرگ بین سال 1258 ه.ق تا سال 1265 به مدت 7 سال همزمان با پادشاهی محمدشاه قاجار شروع شده و در نخستین سال سلطنت ناصرالدین شاه به پایان رسیده است.

مسجـد و مـدرسـه آقـابـزرگ كاشان در فهرست آثار ملی كشور در تاریخ 1330/9/11 به ثبت رسیده است.  

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: مسجد آقا بزرگ كاشان، گردشگری یزد،

تاریخ : پنجشنبه 25 آذر 1395 | 12:23 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات