تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - پارك ملی دریاچه پلیتوایس دركرواسی

پارك ملی دریاچه پلیتوایس در كشور كرواسی، از مشهورترین جاذبه های توریستی جهان است و قدیمی ترین و معروف­ترین پارك ملی در كرواسی است. مناظر كوهستانی و دریاچه­هایی كه به دلیل وجود مواد معدنی از رنگ لاجوردی به سبز و از خاكستری تا آبی دائما در حال تغییر هستند توصیف كننده پارك می­باشند. این پارك در سال 1949 ثبت ملی و در سال 1979 به‌عنوان میراث جهانی در یونسكو ثبت شد.

پارك ملی دریاچه پلیتوایس در نزدیكی مرز بوسنی هرزگوین به وسعت 300 كیلومتر می­باشد كه 75% آن جنگل است. تفاوت ارتفاع زیادی در زمین پارك وجود دارد و بلندترین آبشار این پارك ولیكی اسلپ با 70 متر ارتفاع می باشد.

دریاچه های پلیتوایس تقریبا در بین شهر پایتختی زاگرب و شهر ساحلی زادار در اعماق جنگلی كه محل زندگی خرس ها، گرگ ها، آهوهای كوهی، گرازهای وحشی و گونه های نایابی از پرندگان می باشد؛ مجموعۀ 16 دریاچۀ بهم پیوسته به صورت پلكانی كه توسط یك سری آبشار به یكدیگر متصل شده اند و طبیعت باشكوه و منحصر به فرد زیبایی را ایجاد كرده­اند. این درحالیست كه زنجیره ی دریاچه ها به بیش از 8 كیلومتر می رسد و دریاچه‌ها روی‌هم‌رفته 217 هكتار از سطح زمین را می‌پوشانند.

هرساله بیش از 1 میلیون گردشگر از این پارك دیدن می‌كنند در طول فصل اصلی گردشگری، پارك پر از بازدید كننده است. مسیرهای راهپیمایی متعددی وجود دارند و عبور از پارك ۴ ساعت و نیم به طول می­انجامد. سفرهای با قایق منجر به كشف دریاچه تمیز بلورین و تماشای هرآنچه در زیر آب است، می­گردد.

آب‌وهوای این منطقه معتدل كوهستانی است تفاوت ارتفاع بین كوه‌های اطراف و پارك حدود 912 متر است. بارش برف از اواسط پاییز تا اواخر زمستان ادامه دارد و در این مدت دریاچه یخ‌زده است. همچنین انواع گونه های گیاهی و جانوری، انواع پروانه، پرنده و خفاش در پارك وجود دارند.

منبع:سایت راهنماسفر
طبقه بندی: راهنمای گردشگری سایرکشورها،
برچسب ها: پارك ملی دریاچه پلیتوایس دركرواسی، راهنمای گردشگری كرواسی،

تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1395 | 03:26 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات