تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی گردشگری استان قزوین كه هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌كند، دره چشم نواز الموت است كه در میان آن دریاچه زیبای اوان همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌كند.

دریاچه اوان؛ دریاچه ای زیبا و تقریبا مستطیل شكل است كه از مناظر دیدنی در استان قزوین می باشد. این دریاچه در حلقه چهار روستای اوان، ورین، زواردشت و زرآباد قرار دارد و همچون نگینی زمردین می درخشد و با چشم انداز مسحوركننده اش، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می نماید. این دریاچه از محیط خارج خود آبی را به طور مستقیم دریافت نمی كند و آب آن از چشمه های جوشانی كه از كف دریاچه به بالا می آید تامین می شود و از سرریز آب دریاچه، مزارع كشاورزی اطراف تغذیه می گردد.

طول دریاچه اوان حدود 250 متر و عرض آن حدود 150 متر است، عمق دریاچه در عمیق ترین قسمت به حدود 6 متر می رسد. مساحت دریاچه 70 هزار متر مربع كه حدودا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا و در 88 كیلومتری شمال شرق قزوین واقع شده است.

به علت ارتفاع بالای دریاچه و قرار گرفتن در دامنه ی كوه خشچال، آب و هوای دریاچه در زمستان و پائیز بسیار سرد است كه در زمستان، سطح دریاچه یخ می بندد دریاچه قابلیت ورزشهای زمستانی مانند اسكی و اسكیت را دارد و در فصل پاییز جایگاه  پرندگان مهاجر مانند مرغابی، غاز و قو است.

در فصل تابستان، آب دریاچه برای شنا مناسب است و همچنین  قایق های پدالی در فصول معتدل و گرم، پذیرای گردشگران خواهد بود و دقایقی لذت بخش را رقم خواهد زد.

دریاچه اوان ۸۹اُمین اثر طبیعی است كه توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

منبع: سایت راهنماسفر




طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: دریاچه اوان، راهنمای گردشگری قزوین،

تاریخ : شنبه 6 آذر 1395 | 11:43 ق.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات