تبلیغات
راهنمای سفر و گردشگری - طبیعت گردی - جاذبه های گردشگری و توریستی - جنگل و آبشار بولا در مازندران

جنگل و آبشار بولا در مازندران

منطقه حفاظت‌شده بولا به وسعت ۳۹۰۷ هکتار در استان مازندران واقع می‌باشد و بخش کوچکی از این منطقه در شمال شهر سمنان و در مجاورت پناهگاه حیات وحش کیاسر قرار دارد و هم‌مرز با پناهگاه حیات‌وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت‌شده پرور است. در واقع بخش دهستان پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر و دودانگه‌ شهرستان ساری محل دقیق این منطقه است و از سال 1378 تحت حفاظت قرار گرفت.

جنگل بولا با اقلیم نیمه‌مرطوب، جایی است کوهستانی با دو دامنه‌ شمالی و جنوبی و شیب‌های تند، که در حد بالایی جنگل‌های خزری واقع شده ‌است و بخش‌هایی از آن را نیز مرتع‌های ییلاقی تشکیل می‌دهد. به دلیل كوهستانی بودن و نبود راه های دسترسی مناسب به این منطقه ، طبیعت آن نیز به صورت دست نخورده باقی مانده است.

آبشار بولا با پوشش خزه ای یکی از جاذبه‌هایی است که در جنگل های بکر و دست نخورده استان مازندران واقع شده است و شنیدن نوای دلنشین آب و حس کردن خنکای آن گردشگران را به وجد می آورد. به تازگی دوستداران طبیعت برای تفریح و لذت بردن از این طبیعت زیبا به آن سفر می‌کنند.

پوشش گیاهی به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشادستان است. از گونه های مهم درختی منطقه می توان توسكای ییلاقی ، ممرز، گیلاس وحشی ، راش ، گلاب وحشی، بلند مازو و آلوچه را نام برد و گونه های اصلی جانوری منطقه شامل روباه معمولی، مرال، شوكا، بز و پازن، خرس قهوه ای، گراز، ، تشی، سمور جنگلی، كبك و كبك دری می باشد.

منبع: سایت راهنماسفر


طبقه بندی: راهنمای گردشگری ایران،
برچسب ها: جنگل بولا، آبشار بولا، جنگل بولا مازندران، آبشار بولا مازندران،

تاریخ : شنبه 29 آبان 1395 | 01:18 ب.ظ | نویسنده : تک سیستم | نظرات